Zaduszki to jest takie swieto, ktore zbliza nas ze zmarlymi, z naszą rodziną na niebie. Takich dni powinno by byc więcej , ale musimy byc szczęsciwi, ze mamy chociaz jeden, ale tak naprawde caly dzien , aby zjezdzic na cmentarz do zmarlych z rodziny. :))). Zaduszki jest swieto stale, ktore obchodzimy 2 listopada, po dniu Wszystkich Świętych. Zaduszki to współczesny odpowiednik pogańskiego święta Dziadów.
Tego dnia ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata. Obecnie groby odwiedza się raczej w dzień Wszystkich Świętych, który jest dniem wolnym od pracy, ale takze mozemy zobaczec ludzi i w dzien Wszystkich Zmarlych.
Na Litwie, w polskich szkolach kazdego roku odbywa się akcja " Swiatelko dla Rosy".Przed lub w czasie wakacji uczniowie ze szkol polskich jadą na cmentarz np.Rosy, Bernardynski itp. i czyszcząna cmentarzu i stawiają pozniej znicze na grobach, ktore są opuszczone . Taka akcja jest bardzo dobra do wyksztalcenia dobrego obywatela i po prostu czlowieka. Kazda klasa ma swoją terytorję, ktorą musi za 4-3 godziny przybrac i postawic znicze :))
W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w intencji zmarłych.Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy oraz skladania kwiatow, wiencow i inyych ozdob. To jest symbolem pamieci o zmarlych. ta tradycja wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze.
Dawniej zwyczaj zakazywał tego dnia wykonywania niektórych czynności, aby nie skaleczyć, nie rozgnieść czy w inny sposób nie znieważyć odwiedzającej dom duszy. Zakazane było: klepanie masła, deptanie kapusty, maglowanie, przędzenie i tkanie, cięcie sieczki, wylewanie pomyj i spluwanie.
Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odilon, opat z Cluny, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. Na dzień modłów za dusze zmarłych — stąd nazwa „Zaduszki” — wyznaczył pierwszy dzień po Wszystkich Świętych. W XIII wieku ta tradycja rozpowszechniła się w całym Kościele katolickim. W XIV wieku zaczęto urządzać procesje na cmentarz do czterech stacji. Przy stacjach odmawiano modlitwy za zmarłych i śpiewano pieśni żałobne. Piąta stacja odbywała się już w kościele, po powrocie procesji z cmentarza.
W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju.Zaduszki lub inaczej dzien Wszystkich Zmarlych jest potrzebny jak i dla zmarlych, tak i dla nas. Chociazby w ten dzien mozemy pomyslec o zmarlych i o przeszlosci z nimi. Co mowili, co robili, czego nas uczyli i jak zyli. Musimy byc szczęsliwi, ze mamy taki dzien jak Zaduszki i mamy mozliwosc zjezdzic na cmentarze naszych rodzicow i bliznich. :)))
Love,
Justte :)*
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą